logo 

 "DERMATOLOGIA"
  POBRATYN, WINIARSKA Sp.p
 
os. Słoneczne 10 , 27-400 Ostrowiec Św.
  tel. 505 450 254 , 504 687 153
  Regon 292680511, NIP 661-21-34-806


 

Witamy

Zabiegi:

botox
dermatoskopia
kriochirurgia
mikrodermabrazja
wypełniacze

Konsultacje
dermatologiczne

O nas

Cennik

Kontakt

Dermatoskopia

Przez cały rok, a szczególnie w okresie letnim, nasza skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Pojawiają się nowe "pieprzyki", przebarwienia, znamiona. Nie należy ich bagatelizować i w razie najmniejszej wątpliwości poddać się badaniu dermatoskopowemu. 

Dermatoskopia - jest to badanie mikroskopowe powierzchni skóry umożliwiające obserwację i ocenę struktur barwnikowych na poziomie skóry. Zmiany obserwuje się w powiększeniu w świetle odbitym z zastosowaniem olejku immersyjnego zwiększającego przejrzystość skóry i zmniejszającego odbicia światła zakłócające obraz.

Badanie dermatoskopowe ma ocenić czy badana struktura jest zmianą barwnikową (melanocytową), a jeśli tak, to czy jest łagodna, podejrzana, czy złośliwa ( profilaktyka czerniaka). Niewątpliwym atutem tej metody jest jej bezinwazyjność.

Badaniu dermatoskopowemu powinny się poddawać regularnie (1-2 razy w roku) osoby z grupy podwyższonego ryzyka rozwoju czerniaka skóry:
osoby o jasnej karnacji: jasne skóra, włosy, oczy, mające liczne piegi i bardzo trudno opalające się, ze skłonnością do oparzeń słonecznych
osoby z licznymi znamionami barwnikowymi o różnych kształtach, rozmiarach zabarwieniu
osoby, w których rodzinie wystąpiło zachorowanie na czerniaka skóry
osoby często poddające się naświetlaniom słonecznym (także w solariach), nie stosujące kremów z filtrami słonecznymi, mające w przeszłości oparzenia słoneczne.

Badanie dermatoskopowe powinno być także wykonane w przypadku każdej zmiany barwnikowej, która budzi niepokój, bo:

właśnie się pojawiła
szybko rośnie
łuszczy się
swędzi
krwawi
ma nieregularne brzegi
ma niejednolity kolor

Niezbędne jest jednak szczegółowe, regularne (raz w miesiącu) badanie swojej skóry, aby w razie jakiegokolwiek niepokoju natychmiast skontaktować się z lekarzem dermatologiem.