logo 

 "DERMATOLOGIA"
  POBRATYN, WINIARSKA Sp.p
 
os. Słoneczne 10 , 27-400 Ostrowiec Św.
  tel. 505 450 254 , 504 687 153
  Regon 292680511, NIP 661-21-34-806


 

Witamy

Zabiegi:

botox
dermatoskopia
kriochirurgia
mikrodermabrazja
wypełniacze

Konsultacje
dermatologiczne

O nas

Cennik

Kontakt

Kriochirurgia

Kriochirurgia jest metodą leczenia chirurgicznego polegającą namiejscowym, kontrolowanym niszczeniu chorej tkanki przez jej zamrażanie wniskiej temperaturze. Można ją określić mianem metody bezkrwawej, niskatemperatura bowiem niejako blokuje drobne naczynia tętnicze i żylne, umożliwiającoddzielenie tkanki wymrożonej, głównie zmienionej chorobowo, od tkankizdrowej praktycznie bez krwawień.

Pacjent nie musi się niczego obawiać. Kriochirurgia jest skuteczną metodą,od lat wykorzystywaną w licznych chorobach, ma zastosowanie w wielu dziedzinachmedycyny. W toku badań eksperymentalnych wyjaśniono mechanizm działanianiskich temperatur na tkanki.

Po raz pierwszy termin "kriochirurgia" wprowadził M.Juliusberg, niemiecki dermatolog z Berlina. Było to w roku 1905. Na przełomieXIX i XX wieku niskie temperatury w leczeniu stosował inny niemiecki lekarzrodem z Jeny, Carl Gerhardt, który próbował leczyć gruźlicę, i jego uznajesię za prekursora tej metody. Z kolei Campell White, amerykański dermatolog,leczył skroplonym powietrzem brodawki skórne, wymrażał znamiona i nowotworyskóry już w 1899 roku.

O nowoczesnej kriochirurgii możemy mówić od roku 1961, kiedy to Amerykańscyneurochirurdzy zastosowali ciekły azot do leczenia guzów mózgu. Następnelata ubiegłego wieku przyniosły stopniowy rozwój instrumentarium, czyli sprzętuwykorzystywanego do zabiegów kriochirurgicznych, co spowodowało rozszerzeniewskazań do tego typu zabiegów.

Kriochirurgia to metoda bezbolesna, bezkrwawa, mająca zastosowanie w wieludziedzinach medycyny Nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. Zabieg wymrażaniamoże być wykonany u pacjentów w każdym wieku, a więc i u dzieci, i u dorosłych.Bardzo istotną dla pacjentów zaletą jest również to, że generalnie zabiegnie wymaga znieczulenia, jest na ogół bezbolesny, a odczucia w czasie jegotrwania sprowadzają się do lekkiego pieczenia i swędzenia. Druga sprawa toczas zabiegu. Zabieg jest krótki. Metoda polega na niszczeniu tkanki w sposóbbezkrwawy, bez potrzeby jej wycięcia (nie naruszamy ciągłości skóry), unikasię zatem niedogodności związanych z tradycyjną operacją chirurgiczną. Dziękikriochirurgii problem zakażeń (zabiegom chirurgicznym wykonywanym w warunkachszpitalnych mogą towarzyszyć tzw. zakażenia wewnątrzszpitalne - problem częsty)tu nie występuje lub może wystąpić niezmiernie rzadko. Dodatkowo, czasgojenia miejsca po wykonanym zabiegu kriodestrukcji jest stosunkowo krótki (alenieco dłuższy jak rany powstałej po tradycyjnym cięciu). Zalety te powodują,iż kriochirurgia znalazła szerokie zastosowanie w w dermatologii.

Stosowanie tej metody wiąże się z koniecznością posiadania bardzonowoczesnej aparatury. Są tospecjalnie skonstruowane aparaty i instrumenty (krioaplikatory), zwykle przenośne,jako medium chłodzące wykorzystujące ciekły azot (pozwala na uzyskanie np.temperatury -190°C)

Końcówki te pozwalają prowadzić demarkację tkanki w sposób zapewniającyzachowanie precyzji, co do obszaru i głębokości zabiegu. Obszar tkankiprzeznaczony do kriodestrukcji ma jedynie kontakt z chłodzoną końcówkąroboczą krioaplikatora. Istnieją krioaplikatory o bardzo małej średnicy, umożliwiającekriodestrukcję wyznaczonej objętości wewnątrz dowolnej tkanki - równieżwewnątrz organu.

Oczywiście wysokiej klasy specjalistyczna aparatura to nie wszystko. Wstosowaniu każdego rodzaju leczenia o jego powodzeniu decyduje wiedza i doświadczenielekarza.

Tradycyjne zastosowanie kriochirurgii to leczenie różnych zmian na skórzeod łagodnych do złośliwych. Bardzo istotne jest tu rozpoznanie. W przypadkachwątpliwych konieczne jest wykonanie biopsji z badaniem histopatologicznym.Szczególna rozwaga wymagana jest przy wymrażaniu znamion barwnikowych.

Wskazania:

brodawki zwykłe zwane potocznie kurzajkami
włókniaki
naczyniaki
brodawki łojotokowe tzw. starcze
stany przednowotworowe (rogowacenie posłoneczne i inne),
niektóre raki skóry
kłykciny kończyste w obrębie narządów płciowychi odbytu
odciski
tatuaże.

Usuwanie zmian skórnych płynnym azotem wykonujemy przy użyciu aparatuKS-2.